TIK, projekty, tablety w nauczaniu angielskiego.

piątek, 14 października 2016

Seminarium eTwinning EUROPE IN SLOVAKIA 6-8 X 2016.


Bardzo cenię sobie wymianę doświadczeń z nauczycielami, w szczególności z takimi, którzy są aktywni i poszukują nowych dróg, by sprostać wymaganiom dzisiejszej edukacji.
Jeszcze przed wakacjami aplikowałam o udział w zagranicznym szkoleniu. Przeszłam pozytywnie proces rekrutacji i zostałam zakwalifikowana do udziału w seminarium. Z Polski wybrano 5 osób. Udział w seminarium w Bratysławie był więc dla mnie ogromnym wyróżnieniem i dał mi świetną okazję spotkania 50-ciu ambitnych i dążących do celu edukatorów z Armenii, Austrii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. Przykłady dobrej praktyki pokazane w czasie seminarium dały wszystkim nowym etwinnerom natchnienie i energię do działania.
Gospodarze spotkania w Słowacji zapewnili świetne warsztaty, w czasie których można było poznać różnego rodzaju aplikacje i narzędzia, z których można korzystać, realizując wartościowy projekt. Osobiście znałam już większość z nich, gdyż jestem wierną fanką etwinningowych kursów online, jakie organizowane są przez nasze Krajowe Biuro eTwinning. Intensywne zajęcia warsztatowe dotyczyły pracy na platformie edukacyjnej TwinSpace, uwrażliwienia na różnice pomiędzy społeczeństwami, wpierania umiejętności przedsiębiorczości i kreatywności w szkole. Ponadto, uczestnicy seminarium otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących wdrażania w życie dobrych europejskich projektów.
Wszystko odbywało się w komfortowych warunkach i w przyjaznej atmosferze współpracy. W przerwach między zajęciami można było lepiej się poznać, podyskutować o specyfice pracy swojej szkoły czy wymienić się wiedzą i doświadczeniem, zdobytym na swojej nauczycielskiej drodze. Właśnie dlatego takie wyjazdy są dla mnie wyjątkowo wartościowe. Można dowiedzieć się, jak się naucza w najdalszych zakątkach Europy czy nawet Azji (Turcja, Armenia). Będąc na takim seminarium, można też przekazać cząstkę siebie i dodać cegiełkę do „Europejskiego Domu Nauczyciela”.

Wydarzenie było dobrą okazją do rozpoczęcia partnerstwa i nawiązania nowych kontaktów. Na seminarium zawiozłam szkic projektu, który spodobał się na tyle, że będzie realizowany ze szkołą z Austrii na platformie Twinspace. Projekt „Our regional cuisine on a European scene” został już wysłany przeze mnie do Krajowego Biura eTwinning i będzie realizowany z chętnymi uczniami klasy II i III gimnazjum. Do współpracy zaprosiłam również partnerów z poprzednich projektów, jakie realizowałam w programie Comenius- Partnerskie Projekty Szkół. Będą to szkoły z Hiszpanii, Grecji i Włoch.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz