TIK, projekty, tablety w nauczaniu angielskiego.

wtorek, 1 listopada 2016

London Game

You can check your knowledge connected with the capital city of the UK by means of an exciting shooting game. Here it is: London

piątek, 14 października 2016

Zaproszenie na sympozjum na Białorusi z programu Pestalozzi (Rada Europy).

Kolejne wydarzenie edukacyjne, na jakie dostałam zaproszenie z programu Pestalozzi (patronat Rady Europy), które odbędzie się w Mińsku na Białorusi,  nosi tytuł “Active learning strategies for the development of functional literacy”. Odbędzie się ono w ramach działalności programu szkoleniowego dla kadry nauczycielskiej Rady Europy Pestalozzi, który powstał w 1969 roku w ramach Europejskiej Konwencji Kulturalnej. Skierowany jest do nauczycieli szkół podstawowych i średnich z 49 państw (nauczycieli, wizytatorów, doradców metodycznych, metodyków, autorów podręczników itp.). Programem zarządza wydział ds. wymiaru europejskiego edukacji w ramach IV Dyrekcji Generalnej Rady Europy "Edukacja, Kultura i Dziedzictwo, Młodzież i Sport" oraz sieć krajowych oficerów łącznikowych (NLO) w krajach członkowskich.
Zaproszenie dostało również 9 innych nauczycieli z Europy. Będzie tam po jednym przedstawicielu edukatorów z Estonii, Francji, Węgier, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Słowenii i Turcji. W szkoleniu weźmie też udział 15-stu nauczycieli z Białorusi. 
Cel szkolenia:
 - poszerzenie horyzontów kulturalnych kadry nauczycielskiej, wzbogacenie wiedzy i wymiana doświadczeń;
 - umożliwienie im wymiany poglądów, informacji i materiałów edukacyjnych oraz nawiązanie kontaktów z koleżankami i kolegami z innych krajów;
 - związanie kadry nauczycielskiej z pracą Rady Europy z zakresu edukacji.

 - uczynienie z uczestników multiplikatorów, których zadaniem będzie promocja programów szkoleniowych Rady Europy w najbliższym otoczeniu i nie tylko.

Seminarium eTwinning EUROPE IN SLOVAKIA 6-8 X 2016.


Bardzo cenię sobie wymianę doświadczeń z nauczycielami, w szczególności z takimi, którzy są aktywni i poszukują nowych dróg, by sprostać wymaganiom dzisiejszej edukacji.
Jeszcze przed wakacjami aplikowałam o udział w zagranicznym szkoleniu. Przeszłam pozytywnie proces rekrutacji i zostałam zakwalifikowana do udziału w seminarium. Z Polski wybrano 5 osób. Udział w seminarium w Bratysławie był więc dla mnie ogromnym wyróżnieniem i dał mi świetną okazję spotkania 50-ciu ambitnych i dążących do celu edukatorów z Armenii, Austrii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. Przykłady dobrej praktyki pokazane w czasie seminarium dały wszystkim nowym etwinnerom natchnienie i energię do działania.
Gospodarze spotkania w Słowacji zapewnili świetne warsztaty, w czasie których można było poznać różnego rodzaju aplikacje i narzędzia, z których można korzystać, realizując wartościowy projekt. Osobiście znałam już większość z nich, gdyż jestem wierną fanką etwinningowych kursów online, jakie organizowane są przez nasze Krajowe Biuro eTwinning. Intensywne zajęcia warsztatowe dotyczyły pracy na platformie edukacyjnej TwinSpace, uwrażliwienia na różnice pomiędzy społeczeństwami, wpierania umiejętności przedsiębiorczości i kreatywności w szkole. Ponadto, uczestnicy seminarium otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących wdrażania w życie dobrych europejskich projektów.
Wszystko odbywało się w komfortowych warunkach i w przyjaznej atmosferze współpracy. W przerwach między zajęciami można było lepiej się poznać, podyskutować o specyfice pracy swojej szkoły czy wymienić się wiedzą i doświadczeniem, zdobytym na swojej nauczycielskiej drodze. Właśnie dlatego takie wyjazdy są dla mnie wyjątkowo wartościowe. Można dowiedzieć się, jak się naucza w najdalszych zakątkach Europy czy nawet Azji (Turcja, Armenia). Będąc na takim seminarium, można też przekazać cząstkę siebie i dodać cegiełkę do „Europejskiego Domu Nauczyciela”.

Wydarzenie było dobrą okazją do rozpoczęcia partnerstwa i nawiązania nowych kontaktów. Na seminarium zawiozłam szkic projektu, który spodobał się na tyle, że będzie realizowany ze szkołą z Austrii na platformie Twinspace. Projekt „Our regional cuisine on a European scene” został już wysłany przeze mnie do Krajowego Biura eTwinning i będzie realizowany z chętnymi uczniami klasy II i III gimnazjum. Do współpracy zaprosiłam również partnerów z poprzednich projektów, jakie realizowałam w programie Comenius- Partnerskie Projekty Szkół. Będą to szkoły z Hiszpanii, Grecji i Włoch.

środa, 21 września 2016

Nowy projekt międzynarodowy 'A big creative European family'

 We wrześniu ruszył w szkole nowy międzynarodowy projekt  'A big creative European family' realizowany w partnerstwie z Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Norwegią, Polską, Rumunią, Serbią, Turcją i Włochami. Projekt skierowany jest do chętnych, zdolnych językowo uczniów klas I gimnazjum. 
Celem projektu jest zwiększenie znaczenia i bogactwa wielokulturowości we współczesnym świecie w celu uniknięcia ryzyka całkowitej globalizacji i standaryzacji wzorców kulturowych.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie się z kulturą, inną od naszej, tradycjami krajów partnerskich
 - zapoznanie z codziennym życiem nastolatków, ich zainteresowaniami, z życiem szkolnym, z miejscowościami, z których pochodzimy
- zapoznanie się z historią i cywilizacją krajów uczestniczących w projekcie
- walka z ksenofobią 
- rozwijanie umiejętności komunikacji w języku angielskim, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej
- podniesienie jakości kształcenia poprzez wymianę doświadczeń i aktywizację nauczycieli
- wzmocnienie niezależności w nauce
- ulepszenie pracy zespołowej nad zadaniami
- poznanie różnorodności kulturowej w Europie, rozwijanie poznawczej ciekawości wśród uczestników projektu.
W ramach projektu podjęte zostaną innowacje pedagogiczne, takie jak:
•             Wykorzystanie wiedzy z zakresu TIK: zapoznanie z nowymi programami komputerowymi (np. Irfan View, Movie Maker), aplikacjami internetowymi oraz  technologią mobilną -kody QR, awatary (Voki), prezentacje (SmileBox, emaze), zdjęcia (Picturetrail) i wiele innych
•             Wykorzystywanie platformy edukacyjnej TwinSpace do prezentowania wytworów pracy
•             Kształtowanie umiejętności selektywnego wyszukiwania i wykorzystywania informacji dostępnych w Internecie
•             Wykorzystanie znanych stron internetowych: You Tube, Mapy Google czy komunikatorów, np. Skype do komunikowania się w ramach zadań projektowych
•             Kształtowanie umiejętności oceny pracy uczestników projektu i samooceny
Kroki realizacji:
 - prezentacja uczestników projektu w niebanalny sposób za pomocą awatarów (wrzesień)
- prezentacja szkół i życia szkolnego (październik/listopad)
 - tradycje bożonarodzeniowe (grudzień)
 - nasze miejscowości  (styczeń 2017)
 - nasze kraje (luty 2017)

 - nasza kultura i tradycje (marzec 2017)

poniedziałek, 18 lipca 2016

Adverbs

Adverbs

Past tenses: expressions- LearningApss

Past tenses: expressions

Holiday- Peppa video- LearningApps

Holiday with Peppa
That's the proposition for teaching young learners. It's easy to make such an exercise on LearningApss, which I really love.
You just choose a video of your choice on YouTube, watch it, make up the questions you'd like to ask your young learners, write down the times the questions should appear during watching the video.
When you are on https://learningapps.org , just choose:
Create App
Audio/video with notices

Three examples will appear. Then choose:
Create new App (it's on the right).
Give your App the title.
Write the task description (e.g. Answer the questions).
Select a video by copying and inserting URL for example. If the video is too long and you want a shorter version, you can type the time of your choice by writing the beginning and ending).
Then write the Time to display (e.g. 0.13)- your first question will appear here.
In a section"Notice" write your question.
When you want to add other questions, just click:"Add another element" and so on.

Then click on "Finish editing and show preview". When you notice a mistake, just correct it and save your App. It will be in your file "My Apps" on the right. You can edit it whenever you want. You can find there a link to your App, which can be sent to your colleagues if you want.
Your App can be either private or public- it depends on you.
Enjoy doing your own Apps :-)

If you don't feel like doing your own Apps, you can browse all the applications in different categories and use the Apps of other teachers (but remember that people make mistakes and not all the Apps are perfect). However, you can copy the weblink and click on "Bookmark in My Apps".

Modal verbs- LearningApps

Modal verbs

Quiz wiedzy o Wielkiej Brytanii- LearningApps

Quiz wiedzy o Wielkiej Brytanii

wtorek, 12 lipca 2016

Movies with a wink :-) Kahoot quiz

Movies with a wink :-)

Parts of the body- quizlet

Parts of the body

The weather (pary) na LearningApps

The weather

Reakcje językowe na LearningApps

reakcje językowe

Sports na LearningApps

Sports- water & land sports

Weather phenomenon- Kahoot

Weather phenomenon kahoot.

środa, 6 lipca 2016

Jobs. Character adjectives- Quizlet :-)

Dziś zamieszczam wykonane własnoręcznie 2 quizy do nauki słówek. W nauce pomocne będą zamieszczone obrazki.

Możesz uczyć się za pomocą:
- fiszek (flashcards),
- wpisywania wyrazów (learn),
- wpisywania wyrazów po ich usłyszenia (speller),
- testu wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz (test),
- przeciągania obrazków i wyrazów, łącząc je w pary aż znikną (scatter)
- super gry Gravity, chroniąc planetę przed nadchodzącymi asteroidami.


Jobs        Character adjectives

środa, 8 czerwca 2016

Lekcja odwrócona (flipped lesson) na platformie Blendspace- William Shakespeare.

Przypomniało mi się, że w lutym opracowałam lekcję na platformie Blendspace nt. Szekspira. Ponieważ nadal trwa Rok Szekspirowski, zamieszczam ten materiał- może ktoś skorzysta...
https://www.tes.com/lessons/hc5aelFgX4blEA/william-shakespeare

Dodam, że ideą lekcji odwróconej jest to, że uczniowie powinni przygotować się do lekcji w domu lub – jeśli nie mają dostępu do komputera i Internetu – w szkole. Ich zadaniem jest zapoznanie się z przygotowanymi  wcześniej przez nauczyciela materiałami i wykonanie zadań, które nauczyciel zamieścił za materiałami teoretycznymi.
Rola nauczyciela to samodzielne opracowanie materiałów dydaktycznych (np. w formie nagrania krótkiego wykładu czy prezentacji multimedialnej) lub wskazanie odpowiednich zasobów dostępnych w Internecie (np. fragmentu audycji radiowej, filmu z YouTube lub tekstu źródłowego). Można oczywiście wykorzystać gotowe zasoby internetowe, których spektrum jest niewyczerpane.
Dzięki temu na zajęciach szkolnych nauczyciel nie musi już wygłaszać wykładu ani podawać podstawowych wiadomości i może skupić się na tym, aby ułatwić uczniom przyswojenie wiadomości i zastosowanie ich w praktyce.
Jednak ważne jest to, by wszyscy uczniowie podeszli do zadania przykładnie, gdyż Ci, którzy nie zapoznają się z materiałami, mogą zaburzyć tok tak przygotowanej lekcji i zwyczajnie się na niej nie odnajdą.
Dodatkową zaletą lekcji odwróconej jest fakt, że zasoby stworzone przez nauczyciela są niezwykle przydatne dla uczniów nieobecnych na zajęciach. Wystarczy udostępnić wirtualną lekcję na platformie.

środa, 1 czerwca 2016

How to make KAHOOT

How to make Kahoot

It's a guide how to make your own interactive quiz called Kahoot, in which you can even use photos or YouTube videos. You can play it with your students, making your lessons more interesting, challenging and funny.


http://issuu.com/katarzynacnotalska/docs/how_to_make_kahoot?e=18846233/36232711

http://issuu.com/katarzynacnotalska/docs/how_to_make_kahoot/1

sobota, 28 maja 2016

Kryteria oceniania z języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych

1.       Kryteria oceniania z języka angielskiego w zaocznym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych  https://issuu.com/katarzynacnotalska/docs/kryteria_oceniania-_j__zyk_angielsk

Prace pisemne dla słuchaczy LO

       Prace pisemne (e-maile, wpisy na blogu) dla słuchaczy zaocznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych  dla wszystkich semestrów: 

„Bank ćwiczeń Z Florencji na zajęcia językowe”.

1.       Bank ćwiczeń z Florencji pt. „BANK ĆWICZEŃ Z FLORENCJI na zajęcia językowe”. Opracowanie sporządzono po przyjeździe z dwutygodniowego kursu metodycznego dla nauczycieli z Europy „The Creative Classroom- Tools and Tips for Language Teachers” zorganizowanego przez Europass Centro Studi Europeo we Florencji (Włochy) w dniach 8-19 lipca 2013. Kurs został sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”- Comenius/Gruntvig.  https://issuu.com/katarzynacnotalska/docs/bank_cwicze___z_florencji

Program autorski „Get on stage- Zdobądź scenę”.

1    Program autorski na dodatkowe zajęcia językowo-teatralne z języka angielskiego dla uczniów gimnazjum pt. „Get on stage- Zdobądź scenę”.  https://issuu.com/katarzynacnotalska/docs/get_on_stage-zdob__d___scen__

„Bank ćwiczeń z Malty na zajęcia językowe”.

1.       Zbiór materiałów i ćwiczeń na zajęcia językowe (głównie język angielski) pt. „Bank ćwiczeń z Malty na zajęcia językowe”. Opracowanie sporządzono po przyjeździe z dwutygodniowego kursu metodycznego dla nauczycieli języka angielskiego z Europy „ Methodology Revisited, Revitalised & Re‐Energised” zorganizowanego przez eti Executive Training Institute Malta w St.Julian’s (Malta) w dniach 7-18 lipca 2014.  https://issuu.com/katarzynacnotalska/docs/bank___wicze___na_zaj__cia_j__zykow

Relacja z sześciu wizyt roboczych odbytych w ramach wielostronnego projektu „Music Advantages in the Diversity of Europe”

1       Publikacja dt. sześciu wizyt roboczych odbytych w ramach wielostronnego projektu „Music Advantages in the Diversity of Europe” realizowanego w partnerstwie z Francją, Hiszpanią, Rumunią, Włochami i Grecją pt. „Skąd pochodzi muzyka”:  https://issuu.com/katarzynacnotalska/docs/m.a.d.e._sk__d_pochodzi_muzyka

Relacja z wizyty roboczej w Polsce.

1.       Publikacja nt. wizyty roboczej w Polsce w ramach realizacji projektu międzynarodowego „Music Advantages in the Diversity of Europe” pt.„M.A.D.E. in Poland”: https://issuu.com/katarzynacnotalska/docs/booklet_by_poland

Publikacja „Final Product M.A.D.E.” (współautorstwo z koordynatorami projektu M.A.D.E.(str. 38-48)

http://issuu.com/madecomenius/docs/final_booklet_made

piątek, 27 maja 2016

Na pewno mnie tu znajdziecie...


Gala dla osób szczególnie zaangażowanych w realizację projektów edukacyjnych. 
Zdjęcia nr: 5, 7 (jestem po lewo) i wiele innych. Czerwona sukienka, granatowy żakiet, blondynka:-)
http://eduinspiracje.org.pl/galeria/

EDUinspirator 2015: Inspirują, edukują, motywują!

Trochę wspomnień dzisiaj... Polecam stronę nr 10:

http://eduinspiracje.org.pl/wp-content/uploads/2015/11/EDUinspirator_www1.pdf


Wycieczka do Pragi :-)

Cieszę się, że dzięki wygranej w ogólnopolskim konkursie "Wartościowa Wycieczka Szkolna" mogłam zorganizować 3-dniową wycieczkę do przepięknej stolicy Czech. Koszty były nieduże, gdyż wygraną w tym konkursie był voucher na dwie doby na pobyt w hotelu dla 40 osób:  http://www.strykow.pl/309,kultura-i-oswiata.html?wiecej=4683


Bank ćwiczeń z Malty na zajęcia językowe

 Bank ćwiczeń na zajęcia angielskiego, który sporządziałam po dwutygodniowym kursie na Malcie (VII 2014): http://www.45minut.pl/publikacje/27587/

czwartek, 26 maja 2016

Jak uczę i co z tego wynika

Podsumowanie mojej tegorocznej działalności w formie dziennika: https://tackk.com/ecq04t

Awatar mojej szkoły

Nudziło mi się kiedyś i oto efekt tej "nudy":-)
http://www.voki.com/site/pickup?scid=12437940&height=267&width=200&chsm=308ff65e6c41d8ffcb655a6ca85b6416


Kuchnia włoska

Wygrzebane z zeszłego roku. Prezentację zrobiłam po wizycie roboczej w zaprzyjaźnionej szkole w Pompejach we Włoszech:
https://www.powtoon.com/online-presentation/bP32mnEC7j7/kuchnia-woska/?mode=movie#/
Życzę inspiracji i smacznego :-)

Sukces językowy mojej uczennicy.

Dwoje moich uczniów- Wiktoria Głowacka i Piotr Nowicki-  przeszło eliminacje pisemne w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego w Zgierzu i zakwalifikowało się do dalszej części konkursu- części ustnej. Ich zadaniem było zapoznanie się z tekstem, udzielenie odpowiedzi na pytania do tekstu, zareagowanie w sytuacjach dnia codziennego i dłuższa wypowiedź na wylosowane pytanie. Piotrek i Wiktoria poradzili sobie z zadaniami doskonale. Jury, które podkreśliło bardzo wysoki i wyrównany poziom uczestników konkursu, przyznało nagrody, które „zgarnęli” uczniowie dwujęzycznego gimnazjum, z którymi- nie ma co ukrywać- inni nie mieli większych szans na wygraną, mimo świetnych umiejętności komunikacyjnych. Jury przyznało również trzy wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do mojej zdolnej uczennicy- Wiktorii Głowackiej z klasy IIc. Gratuluję!
http://www.strykow.pl/309,kultura-i-oswiata.html?wiecej=4684
http://www.gim1.miasto.zgierz.pl/serwis/gorace.html

piątek, 22 kwietnia 2016

Materiały do wykorzystania na angielskim.

Postanowiłam zamieścić kilka wypracowanych przeze mnie materiałów, z których korzystam na zajęciach angielskiego- spójrz w zakładki po prawo.