Opracowanie
sporządzono w ramach projektu „Take it easy”
(Szkoła Podstawowa
Nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowie),
realizowanego w
ramach Programu Erasmus +,
współfinansowanego
przez Unię Europejską.
NR UMOWY: 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015711
Scenariusz
lekcji angielskiego z wykorzystaniem TIK, tabletów/smartfonów i flipped
classroom.
Klasa 7 SP
Topic: Delicious
& quick recipes- tworzymy przepis kulinarny.
Cele ogólne:
Uczeń:
·
zna i stosuje słownictwo związane z przygotowywaniem
potraw,
·
tworzy przepis kulinarny,
·
rekomenduje potrawę;
·
kształtuje kompetencje kluczowe (porozumiewanie
się w językach obcych, informatyczne, umiejętność uczenia się, społeczne, Inicjatywność
i przedsiębiorczość).
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wykorzystuje słownictwo do tworzenia
tekstu
- przekazuje w języku angielskim informacje
zawarte w materiałach wizualnych;
- korzysta ze źródeł informacji w języku
angielskim, również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych;
- korzysta ze smartfona/tabletu
- korzysta z edukacyjnych stron www
Cel wychowawczy: współdziałanie w grupie, wdrażanie do
aktywnego udziału w lekcji, budowanie motywacji do nauki języka angielskiego.
Metody:
·
Komunikacyjna
(The Communicative Method)
·
Flipped classroom- metoda odwróconej klasy
Formy pracy:
- praca całą klasą (lockstep);
- praca w parach/grupach;
- praca
idywidualna.
Potrzebne materiały:
- karta pracy grupowej- plakat;
- tablety/ smartfony;
- tablica/ tablica interaktywna, projektor;
- narzędzia TIK: kody QR, ClassTools,
edukacyjne strony internetowe:
https://www.classtools.net/random-name-picker/
https://www.online-stopwatch.com/
https://www.classroomscreen.com/exitpoll.html
https://www.diki.pl
- materiał audiowizualny (film nt
czasowników modalnych)
PRZEBIEG LEKCJI
Czynności organizacyjne.
(1 min)
WARM- UP (Pytania nt.
odżywiania). (3 min)
1. Wprowadzam
słownictwo związane z przygotowaniem potraw, rozdaję karteczki ze słówkami,
uczniowie ćwiczą wymowę, powtarzając słówka za nauczycielem lub za lektorem: https://quizlet.com/_d4br5d?x=1qqt&i=2qdbpq (5 min).
2. Uczniowie
czytają przykładowy przepis „Beans and halloumi stew”- sprawdzamy na forum
zrozumienie tekstu (5min.).
3. Losuję
uczniów do grup- 4 grupy (1 min.). Warto wcześniej przygotować sobie listę z
imionami w danej klasie https://www.classtools.net/random-name-picker/
4. Liderzy losują danie: fruit salad, vegetable salad, healthy
sandwich. smoothie.
5. Rozdaję
grupom szablony oraz ilustrację przedstawiającą dane danie, zadaniem uczniów
jest stworzenie przepisu (uczniowie mogą korzystać ze słownika diki.dictionary https://www.diki.pl )
(2min.)
6. Praca
w grupach (ok.14 min) https://www.online-stopwatch.com/
7. Uczniowie
prezentują swoje przepisy na forum (ok. 8 min.)
8. Podsumowanie
lekcji. (5min): Uczniowie rzucają do siebie miękką piłkę i pytają się nawzajem
słówek z lekcji.
FEEDBACK: Czy po
dzisiejszej lekcji potrafisz stworzyć przepis na zdrową potrawę? (1 min) Głosowanie: https://www.classroomscreen.com/exitpoll.html
Praca domowa. („odwrócona
klasa”)- obejrzyj filmik o czasownikach modalnych https://youtu.be/FkeUPWwQIgo
Link zamieszczamy w dzienniku elektronicznym w ‘Zadanie daomowe”.
Bean
& halloumi stew
Ingredients
·
3 tbsp olive
oil
·
1 onion, thinly
sliced
·
1 red
pepper,
thinly sliced
·
2 garlic
cloves,
crushed
·
3 tbsp red
chilli pesto, sundried tomato pesto or vegan alternative
·
1 heaped tsp ground coriander
·
400g can mixed beans, drained and rinsed
·
400g can chopped tomatoes
·
½ x 250g block halloumi, sliced
·
½ small bunch of coriander, finely chopped
·
garlic bread, to serve (optional)
Method:
STEP 1
Heat
2 tbsp of oil in a frying pan over a medium heat. Add the onion and
pepper, along with a pinch of salt and fry for 10 mins or until softened. Add
the garlic, pesto and ground coriander, and cook for 1 min. Tip in
the beans and tomatoes along with ½ can of water, then bring to a simmer
and cook uncovered for 10 mins.
STEP 2
Add
the remaining oil to a separate frying pan over a medium heat. Fry the
halloumi for 2 minutes on each side or until golden brown.
STEP 3
Taste
the beans for seasoning, then spoon into deep bowls. Put the halloumi on the
top and sprinkle the chopped coriander. Serve with garlic bread,
if you like.
Obrazki do
pracy w 4 grupach: Friuit salad, Vegetable salad, Healthy sandwich, Healthy smoothie.
Źródła:
https://www.bbcgoodfood.com/recipes/bean-halloumi-stew
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz