TIK, projekty, tablety w nauczaniu angielskiego.

poniedziałek, 15 maja 2023

Scenariusz zajęć języka angielskiego kl. 5 SP Stryków. Projekt "Take it easy", program Erasmus+

 



Opracowanie sporządzono w ramach projektu „Take it easy”

(Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowie),

realizowanego w ramach Programu Erasmus +

Akcja KA1 „Mobilność edukacyjna”,

współfinansowanego przez Unię Europejską.

NR UMOWY: 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015711


Scenariusz lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem metod aktywizujących uczniów, w tym narzędzi TIK i tabletów.

Klasa: V SP

Temat: Football is better than tennis, but ice hockey is the best- porównywanie.

Cele ogólne:

Uczeń:

·         zna i stosuje przymiotniki w stopniu wyższym i najwyższym,

 

·         opisuje i porównuje dyscypliny sportowe i sprzęt sportowy z użyciem odpowiednich konstrukcji,

 

·         wyraża opinie na temat dyscyplin sportowych i sprzętu sportowego;

 

·          kształtuje kompetencje kluczowe (językowe, społeczne, informatyczne, umiejętność uczenia się).

Cele szczegółowe:

Uczeń:

·         stopniuje przymiotniki;

·         dopasowuje słownictwo do poszczególnych kategorii,

·         opisuje i porównuje dyscypliny sportowe i sprzęt sportowy przedstawione na ilustracjach;

·         przekazuje w języku angielskim informacje zawarte w materiałach wizualnych;

  • przekazuje w języku angielskim informacje sformułowane w języku polskim                         i odwrotnie;

·         poprawia błędy w zdaniach;

·         czyta tekst ze zrozumieniem i dopisuje poziom umiejętności sportowych do poszczególnych osób;

·         współpracuje w grupie.

Metody:

·         Komunikacyjna (The Communicative  Method)

·         Elementy The Total Physical Response (TPR)

 

Formy pracy:

·         praca całą klasą (lockstep);

·         praca w parach;

·         praca w grupach;

·         praca idywidualna.

 

Potrzebne materiały:

·         materiał audiowizualny;

·         notaka/ karta pracy samodzielnej;

·         karty pracy grupowej (ilustracje);

·         packi na muchy;

·         narzędzia TIK:

Ø  kody QR,

Ø  Kahoot,

Ø  LearningApps,

Ø  Classroom timer: https://www.online-stopwatch.com/classroom-timers/,

Ø  ClassTools- https://www.classtools.net/random-name-picker/index.php (koło fortuny- imiona),

Ø  Classscreen- https://www.classroomscreen.com/exitpoll.html (ocena lekcji);

·         podręcznik i zeszyt ćwiczeń ‘Brainy 5’;

·         zeszyt przedmiotowy;

·         tablica/ tablica interaktywna + oprogramowanie do podręcznika ‘Brainy 5’;

·         tablety/ smartphony;

·         słownik/ słownik on-line DIKI.

 

FAZA WSTĘPNA

1.      Czynności organizacyjne.

2.      Warm-up (Pytania na rozgrzewkę).

 

 

FAZA GŁÓWNA LEKCJI

1. Game-‘Fly-flap’- gra w packi na muchy. Uczniowie dzielą się na trzy grupy. Nauczyciel zapisuje na tablicy trzy kategorie: Sports, Equipment, Adjectives (słownictwo to pojawiło się na wcześniejszych lekcjach)- Załącznik 1.  Uczniowie stoją w rzędach zgodnie                                     z podziałem na grupy. Nauczyciel mówi wyrazy związane z dyscyplinami sportowymi, sprzętem sportowym oraz przymiotnikami opisującymi sporty. Zadaniem uczniów jest uderzyć packą w odpowiednią kategorię; punkt zdobywa ta drużyna, która jako pierwsza uderzy we właściwy obrazek.

*Podział na grupy: Puzzle. Każdy uczeń losuje jeden fragment obrazka. Następnie uczniowie dobierają się w grupy tak, aby z wylosowanych elementów stworzyć cały obrazek (obrazki związane są z dyscyplinami sportowymi).

2. Na tablicy zostawiam tylko kategorię ADJECTIVES, a następnie pytam uczniów:

·         Do czego służą przymiotniki i jaką pełnią funkcję w zdaniu?

·         Co lub kogo możemy ze sobą porównać?

·         Jak myślicie- czym będziemy się dziś zajmowali na lekcji?

3.Zapisanie tematu lekcji na tablicy: Football is better than tennis, but ice hockey is the best- porównywanie.

4.Zadaję uczniom kolejne pytanie: Jak myślicie jakie umiejętności/wiedzę zdobędziecie po dzisiejszej lekcji?

NCBZU

Ø  utrwalicie stopniowanie przymiotników;                                                    

Ø  będziecie potrafili porównać ze sobą ludzi, rzeczy, zjawiska, miejsca przy pomocy odpowiednich struktur gramatycznych (as…as… , … than, …of all).

5.Quiz interaktywny- Kahoot! (gra w parach na tablecie lub smartfonie). Utrwalenie wiadomości na temat stopniowania przymiotników, w tym wyjątków (wiedza z poprzedniej lekcji): What do you remember about adjectives?

https://play.kahoot.it/v2/lobby?quizId=078755aa-f703-4f43-abe0-49bfeb03f823

6.Rozdaję uczniom notatki- Załącznik 2. Tę samą notatkę wyświetlam na tablicy interaktywnej i wspólnie z uczniami omawiam konstrukcje służące do porównywania osób, rzeczy, zjawisk itp. (Konstrukcja: as…as, …. than, …of all.)

Następnie uczniowie samodzielnie uzupełniają notatkę, wykorzystując wprowadzone konstrukcje. Ich zadaniem jest uzupełnienie zdań zgodnie z ilustracjami. Po wykonaniu zadania uczniowie wymieniają się notatkami z kolegą/koleżanką z ławki (ocena koleżeńska). Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej poprawne odpowiedzi, a następnie omawia je z uczniami na forum klasy.

7.Podział uczniów na trzy grupy i wybór lidera.

Podział uczniów na grupy z wykorzystaniem aplikacji: ClassTools- https://www.classtools.net/random-name-picker/index.php (koło fortuny- imiona).

Nauczyciel wspólnie z uczniami przypomina zadania lidera grupy:

·         lider kieruje pracą grupy, organizuje ją, ale jej nie dominuje, nie narzuca swoich poglądów/ swojego zdania,

·         dba, aby każdy z członków grupy mógł się wypowiedzieć, ustala, kto w danej chwili może zabrać głos;

·         dba o to, aby wszyscy pracowali oraz brali aktywny udział w rozwiązywaniu zadania,

·         czuwa na tym, aby grupa pracowała nad zadanym tematem, a nie poświęcała uwagę kwestiom pobocznym, nieistotnym dla osiągnięcia celu.

8. Uczniowie w grupach porównują sportowców lub sporty, wykorzystując podane przymiotniki oraz konstrukcje porównawcze poznane na lekcji (6 zdań)- Załacznik 3.

Na wykonanie zadania uczniowie mają 6 min.  Classroom timer:    https://www.online-stopwatch.com/classroom-timers/,

9.      Po upływie wyznaczonego czasu nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej obrazki poszczególnych grup, a następnie prosi o odczytanie stworzonych zdań. Prezentacja na forum klasy.

FAZA PODSUMOWUJĄCA

1.Podsumowanie. Pytam uczniów, czego się dziś nauczyli i w jakich sytuacjach będą mogli wykorzystać wiedzę i umiejętności, które zdobyli na zajęciach?

Feedback: głosowanie on-line: Czy po dzisiejszej lekcji potrafisz porównać ze sobą sporty, ludzi, rzeczy, miejsca?

Uczniowie klikają na wybrane przez siebie buźki: https://www.classroomscreen.com/exitpoll.html - (poll)

2. Praca domowa: kody QR- prezentacja, gra w aplikacji LearningApps: Milionerzy, 2 ćwiczenia na logiczne myślenie (gradacja pracy domowej **/***).

3.Podsumowanie aktywności.  

4.Pożegnanie.                     

Poniżej załączniki.

The black helmet is as big as the  red helmet.

The blue flippers are bigger than the red flippers.

The green flippers are the biggest of all.

 

1.The red helmet isn’t as............................as the black helmet. (good)

2.The red helmet is ..........................than the yellow helmet. (expensive)

3.The black helmet is................................... of all. (good)

 

Homework:

                          1.  Watch it!                                       


2Play it!





                                                                      Załącznik  FLY-FLAP:

1. TRACKSUIT

2. SMALL

3. EASY

4. FLIPPERS

5. DODGE BALL

6. DANGEROUS

7. WETSUIT

8. NICE

9. ICE-SKATES

10. CHEAP

11.BORING

12. HELMET

13. EXPENSIVE

14. CHEAP

15. FOOTBALL BOOTS

16. DIFFICULT

17. SAFE

18. GOOD

19. SHORT

20. POPULAR





Scenariusz zajęć języka angielskiego kl. 6 SP Stryków. Projekt "Take it easy", program Erasmus+

 



Opracowanie sporządzono w ramach projektu „Take it easy”

(Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowie),

realizowanego w ramach Programu Erasmus +,

współfinansowanego przez Unię Europejską.

NR UMOWY: 2021-1-PL01-KA122-SCH-000015711


Scenariusz lekcji angielskiego z elementami „odwróconej klasy” i z wykorzystaniem TIK, tabletów/smartfonów.

 

Klasa: 6 SP

Temat zajęć: Whales are longer than dolphins, skunks smell the worst- porównywanie.

Cele ogólne:

Uczeń:

·         zna i stosuje przymiotniki w stopniu wyższym i najwyższym,

 

·         opisuje i porównuje zwierzęta z użyciem odpowiednich konstrukcji,

 

·         wyraża opinie na temat różnych zwierząt;

 

·         kształtuje kompetencje kluczowe (językowe, społeczne, informatyczne, umiejętność uczenia się).

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

    • stopniuje przymiotniki;
    • dopasowuje słownictwo- części ciała zwierząt do ilustracji,
    • opisuje i porównuje cechy fizyczne i cechy charakteru niektórych zwierząt przedstawionych na ilustracjach
    • przekazuje w języku angielskim informacje zawarte w materiałach wizualnych;
    • przekazuje w języku angielskim informacje sformułowane w języku polskim i odwrotnie;
    • poprawia błędy w zdaniach;
    • korzysta ze źródeł informacji w języku angielskim (angielska strona internetowa), również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych;
    • korzysta ze smartfona/tabletu

Cel wychowawczy: współdziałanie w grupie, wdrażanie do aktywnego udziału w lekcji, budowanie motywacji do nauki języka angielskiego.

Metody:

·         Komunikacyjna (The Communicative Method)

·         Elementy The Total Physical Response (TPR)

·         Flipped classroom- metoda odwróconej klasy

Formy pracy:

    • praca całą klasą (lockstep);
    • praca w parach/grupach;
    • praca idywidualna.

 

Potrzebne materiały:

    • materiał audiowizualny (film na angielskiej stronie British Council, prezentacja w Issuu);
    • karta pracy grupowej- plakat;
    • plansze gramatyczne;
    • tablety/ smartfony;
    • tablica/ tablica interaktywna, projektor;
    • narzędzia TIK: kody QR, aplikacja Kahoot, LearningApps, ClassTools, edukacyjne strony internetowe:

II. PRZYGOTOWANIE DO LEKCJI (element odwróconej klasy):

Pr. dom. przed lekcją- element „odwróconej klasy”: obejrzyj filmik na edukacyjnej stronie angloęzycznej British Council i/lub prezentację w Issuu- związane ze stopniowaniem przymiotników (zakodowane w kodzie QR, osadzone na blogu): https://learnenglishteens.britishcouncil.org/grammar/beginner-grammar/comparative-superlative-adjectives

 

III. PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA WSTĘPNA

    1. Wybór pomocników- koło fortuny

Zadania dla pomocników na lekcji to: zebranie tabletów na koniec lekcji- jeden na parę, ustawienie ławek po lekcji i wietrzenie klasy po zajęciach)                                          1 min.                                                                                       

    1. Czynności organizacyjne- sprawdzenie listy obecności.
    2. Nawiązanie do obejrzanego w domu filmiku

 

Nauczyciel nawiązuje do w/w filmu i prezentacji, które uczniowie mieli obejrzeć w domu. Pytam: ”Can you remind how to form adjectives in comparative and superlative forms?”. Chętni uczniowie podają przykłady stopniowania przymiotników- regularne i nieregularne.

Pytam: Do czego potrzebne jest nam stopniowanie przymiotników?            2 min.

4.      Zapisanie tematu na tablicy: Whales are longer than dolphins, skunks smell the worst- powtórzenie.                                                                                            1min.

    1. Przedstawienie celów lekcji w języku ucznia.

Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:

- utrwalisz i poszerzysz wiadomości o zwierzętach z różnych stron świata

- będziesz umiał/a opisać zwierzęta, dokonując porównań

- będziesz miał okazję korzystać z angielskich stron edukacyjnych, tabletów

 

Rozdaję uczniom:

Kryteria sukcesu (NACOBEZU) / WILF ( What I am Looking For)

- utrwaliłem/am i poszerzyłem/am wiadomości o zwierzętach z różnych stron świata

- umiem opisać zwierzęta dokonując porównań

- umiem korzystać z angielskich stron edukacyjnych, aplikacji, tabletów            1 min

                                                                                                                                                                             

 

FAZA GŁÓWNA LEKCJI

1. Rozgrzewka językowa. Warm-up: Questions, np. How are you feeling today? Better or worse than yesterday? What’s the weather like today? Is it colder or warmer than yesterday? How many lessons have you got today- more or fewer than yesterday?                     1 min

2. Przypomnienie konstrukcji przymiotnikowych: as tall as, heavier than, the fastest of all/in the world: Prezentacja na tablicy interaktywnej (zawieszam kartkę z wydrukiem)2 min

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       3. Praca w parach z tabletami/smartfonami:

a)Wyświetlam kod QR z aplikacją learningapps, który uczniowie skanują i dobierają obrazki do wyrazów, utrwalając sobie słownictwo związane z częściami ciała zwierząt; https://learningapps.org/display?v=p5q2gsy8k19                                  5 min

Praca indywidualna lub w parach.

b)Uczniowie wchodzą na stronę www.kahoot.it i rozgrywają quiz związany ze stopniowaniem przymiotników                                                                           5 min  https://play.kahoot.it/v2/?quizId=06c73308-118c-4a80-a53f-ad45241def62      

2.      Rozdaję uczniom notatki, uczniowie samodzielnie uzupełniają zdania zgodnie z ilustracjami, które wyświetlam, uczniowie wymieniają się notatkami (ocena partnerska). Chętni uczniowie czytają zdania na forum klasy. Wyświetlam odpowiedzi na tablicy interaktywnej.                                                                                    3 min

3.      Podział uczniów na grupy i wybór lidera, który losuje plakaty z obrazkami. Uczniowie w grupach porównują zwierzęta, pisząc zdania z różnymi konstrukcjami przymiotnikowymi. Każda grupa ma za zadanie ułożyć jak najwięcej zdań porównujących zwierzęta przedstawione na plakatach.Uczniowie mogą korzystać z tabletów, Internetu, ze słownika online DIKI lub słownika papierowego. Czas na wykonanie pracy w grupach– 10 min. Nastawiam czas 10 minut https://www.online-stopwatch.com/ DIKI/STOPWATCH                                                                 10 min               

4.      Prezentacja na forum klasy (nauczyciel wyświetla obrazki na tablicy multimedialnej, cztery  grupy- każdy uczeń odczytuje jedno wybrane zdanie, uczniowie z innych grup słuchają swoich kolegów z klasy).  

Informacja zwrotna- jak poszło? (KCIUKI)                                          8 min

  

FAZA PODSUMOWUJĄCA

1.       Podsumowanie- uczniowie „odhaczają” „Kryteria sukcesu”. Jeśli większość jest odhaczona pozytywnie- uśmiechnięta buźka (kciuk w górę), jeśli pół- kciuk w bok, jeśli nic- buźka wykrzywiona (kciuk w dół).                                       3 min

2.      Zadanie pracy domowej: (gradacja pracy domowej */**/***)

Homework- wręczam QR kody, gdzie ukryte jest zadanie domowe.

Praca obowiązkowa:

* Ćwiczeniówka: ćw. 1 i 2 str. 35

** Powtórz słownictwo z działu https://quizlet.com/_7nr1zd?x=1qqt&i=pk2om

Praca dla chętnych na dodatkową ocenę:

*** Zaprojektuj plakat (możesz wykorzystać informacje z różnych źródeł) na temat ciekawych zwierząt, opisując i porównując je. Możesz skorzystać z poniższego linku strony edukacyjnej http://www.softschools.com/difference/animals/. Termin- 1 tydzień.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     2 min

1.      Podsumowanie aktywności.                                                                            1 min                                                                                                      

 

Dodatkowo:

Jeśli jakimś cudem starczy czasu….- jednak bardziej prawdopodobne rozpoczęcie kolejnej lekcji jako rozgrzewka językowa:

Nauczyciel prosi, aby uczniowie wstali i utworzyli dwa kręgi – wewnętrzne i zewnętrzne o takiej samej liczebności osób w każdym. Osoby w kręgach są do siebie zwrócone twarzami. W ten sposób dobierają się w dwójki (przy nieparzystej liczbie uczniów może być jedna trójka). Nauczyciel kręci wirtualną ruletką na stronie:

Zagraj w w ruletkę https://www.classtools.net/random-name-picker/80_KRN8iX

naciskając na ekranie „Spin” i czyta głośno pojawiające się na ekranie pytanie. Każda osoba w parze lub trójce odpowiada całym zdaniem na pytanie. Po 15-30 sekundach następuje zmiana: osoby w zewnętrznym kręgu przesuwają się o jedną osobę w prawo. Należy wykonać tyle powtórzeń ile jest pytań w ruletce.                           

What is the biggest land animal?

What is the tallest animal?

What is the most endangered animal?

What is the heaviest animal in the world?

Which animal has the smallest wings?

Which animal has the softest fur?

Which animal has the most colourful beak?